Yazar Perihan Dündar, ilk kitabı ‘Veda’ romanını söyledi! ‘Bu yaratı aşktan fazlaca daha ötesi’

İşte Yazar Perihan Dündar ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımız:

Magazin Mahallesi:  VEDA kitabınız okurla buluştu. Bu mevzuda neler söylemek istersiniz?

Perihan Dündar: Bir yazar için tarifi olanaksız bir duygu kitabının okurla buluşması…

Bu anı özetleyen şairin (Şükrü Erbaş) dizelerine bırakıyorum yüreğimi…

Proust anketi

***Yaşayabileceğiniz en mutlu an?

Mutluluk demeyelim de yaşadığım tüm güzelliklere haksızlık etme pahasına, kitaplarım matbaadan ulaştığında, mürekkep kokusunu içime çektiğim o esrarengiz an var ya…

Oggito anketi

*** İlk kitabınızı elinize aldığınızdaki duygu neydi?

Son kitabımı elime aldığımda da değişmedi. Bu dünyada bana ilişkin tek şeydi elimdeki. Kalbim, aklım, harflere dönüşmüş olarak avucumda duruyordu.

Magazin Mahallesi: Kitabınızın mevzusu nedir?  Neyi anlatmaya çalıştınız bu kitabınızda?

Perihan Dündar: VEDA kitabı yaşanmış bir öyküden esinlenerek yazmış olduğum Ankara ve Bursa’da geçen aşkı, hüznü ve ayrılığı, aydınlığı ve karanlığı iliklerinize kadar hissedeceğiniz gerçek bir yaratı. Sevgi evlerindeki yaşanmış öyküleri iliklerime kadar hissedip kaleme almış olduğum bu yaratı aşktan fazlaca daha ötesi. “Kestane şekeri, kestane şekerlerim var!” diye bağıran insanın sesiydi kulağında yankılanan.

“Anne, kestane şekeri istiyorum, kestane şekeri al bana!” diyordu güzeller güzeli bir çocuk.

“Bir tane kestane şekeri alabilir miyim?” dedi Veda.

“Buyur kızım!” dedi yaşlı amca. Veda kestane şekerini alıp güzeller güzeli çocuğun yanına yaklaştı.

” Al bakalım, kestane şekeri! Adın ne bakalım prenses?”

“Rahime adım ve beş yaşındayım abla.”

Veda niçin gözyaşını tutamadı duyduğu isim karşısında? Niçin yüreği özleme, hasrete aktı?..  Bütün soruların cevabı VEDA da…


Magazin Mahallesi:  VEDA kitabınıza beklenen ilgi geldi mi?

Perihan Dündar: Geniş bir kesime ulaşamamış olmasına karşın evet. Ilk olarak varlığıyla ailemin asla bitmeyen desteği, gerek sevdiklerimin gerekse asla tanımadığım okurlarımın kalbinde ve kitaplığında yer aldığını gösteren kareler beni benden aldı. En çok da fazla sevgi evlerine değinmiş olduğum küçük kalplerde gözyaşının mutluluğa akması paha biçilemez.

Magazin Mahallesi: VEDA kitabınızın hayatınızdaki yeri nedir?

Perihan Dündar: Daha ilköğretim sıralarında yazmaya başlamış olduğum yazın hayatında gelmiş olduğum mühim ve hususi bir ayrıcalıktır benim için. Duygularımın, düşüncelerimin ve yaşanmışlığın ölümsüz bir eserle yerini almış olması ve evladınız benzer biçimde büyüyor ömrünüzde. Tarifi yok bu hissin, mutluluğun doruğu olsa gerek…

Magazin Mahallesi:  Iyi mi bir ruh hali ile yazdınız kitabınızı?

Perihan Dündar: 12 yaşlarında yazın hayatına başlamış olmam, en büyük esin kaynağım oldu her daim.  Her satırını iliklerime kadar hissedip yazmış olduğum VEDA, toplumsal hizmetler müdürünün izni doğrultusunda yaşanmış hayatlara dokunmamı sağlamış oldu. Benim için aşk o küçük kalplerde, kimselerin göremediği, dokunamadığı kalplerin ruhu ile yazmak fazlaca başka bir his. Son satırlarına kadar Ankara ve Bursa’nın gözyaşına sarılıp yazmış olduğum her cümle ruhuma ve iliklerime dokundu. Editörüme emanet etmeden ilkin ilk okurum olan annemle buluşmasını sağlayıp gözyaşı ve hüsran ile sarılıp son satırlarımı noktalayıp okurlarımla buluşması için “Emaneti olsun tüm sevenlere o halde” dedim.

Magazin Mahallesi: Bu kitabınızda belirli bir hedef kitleniz var mı?

Perihan Dündar: Her yaştan okuyucuya hitap edeceğini ve zaman içinde geniş bir kesime ulaşacağını düşündüğüm ölümsüz bir yaratı bırakmış olacağım geride…

Magazin Mahallesi: VEDA kitabını yazarken destek verenler oldu mu?

Perihan Dündar: Tarifi mümkün olmayacak büyük bir destek aldığımı düşünüyorum. Akrabalarım en destekçim oldu atmış olduğum her adımda. Sonrasında adını sayamayacağım birçok hocam, sevdiklerimin ve dostlarımın desteğiyle okurla buluştu sonucunda

Magazin Mahallesi: Yazar olmak iyi mi bir duygu?

Perihan Dündar: Bu duyguyu ifade etmek hakkaten zor ve mükemmel bir şey. Hayalini kurduğunuz yaşamın geçekliğini yaşamak onur verici. Yaşam felsefem hep şu oldu. Ilk olarak mucize kız olarak hayatıma devam etmiş olmam, “Nefes aldığın sürece yapamayacağın şey yoktur şu hayatta.” dememi sağlamış oldu attığım her adımda.

Magazin Mahallesi:  Ufukta yepyeni kitap emek harcama(ları)nız var mı? Yoksa birazcık dinlenip sonrasında mı çalışmalara başlayacaksınız?

Perihan Dündar: VEDA kitabından sonrasında uzun süredir dinleniyorum sanırım. Yakın olmasa da vakti olan bir emek harcama ile tekrardan yepyeni bir hikâye ile okurlarımla buluşacağım. Yazmanın bir vakti yok, kimi zaman yolda yürürken bir şeyler yazar insan kimi zaman de oturur masa başına bir cümle dahi çıkmaz o an kaleminden. Sonuna kadar yolunda gideceğim bir yolda olduğumu düşünüyorum yazın hayatında.

Magazin Mahallesi:  VEDA kitabında size esin veren şeyler neydi?

Perihan Dündar: Yaşamış olduğum şehrin gökyüzünde emaneti olmam. Lakin en çok da fazla kimsenin göremediği, dokunamadığı hayatların merkezinde olmam en büyük esin kaynağım oldu.

Magazin Mahallesi: Bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz.

Perihan Dündar: Ben teşekkür ediyorum.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *