Yazar ve akademisyen Ali Özek yaşamını yitirdi

Bir süredir hastanede tedavi gören İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Ali Özek geçirdiği kalp krizi sonucu 89 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Özek’in cenazesi, 19 Nisan Pazartesi günü öğle vaktinde Fatih Camisi’nde kılınacak cenaze namazının arkasından memleketi Muğla’ya götürülecek. Özek’in cenazesi, Fethiye Doğanlar Köyü’nde toprağa verilecek.

Ali Özek kimdir?

Özek, 1932’de Muğla’nın Fethiye ilçesinde dünyaya geldi. 1941’de Çaltılar İlkokulunu bitiren Özek, dini bilgiler edinmek için gittiği Antalya’nın Kayabaşı köyünde, Ömer Ali Hafız’dan Kur’an öğrendi ve 1944’te hafız oldu.

Özek, ondan sonra İzmir’deki Kestanepazarı Kur’an Kursu’nda Salih Tanrıbuyruğu’dan Arapça ve dini ilimler öğrendi. Ayrıca Karataş Ortaokulunu tamamladı.

1950’de Mısır’a giden Özek, 1951’de Kahire’deki El-Ezher Üniversitesine girdi ve 1955 senesinde Usuluddin Fakültesini tamamladı.

Özek, 1957’de aynı fakültede Kur’an ve hadis ilimIeri kısmında yüksek lisans yapmasının arkasından İzmir’e döndü.

İzmir’deki Kestanepazarı Kur’an Kursu’nda 1959’a kadar öğretmenlik icra eden Özek, dışarıdan lise imtihanlarını vererek 1960’ta Burdur Lisesini tamamladı.

Özek, 1962 senesinde İstanbul İmam-Hatip Lisesinde öğretmenliğe başladı. Hemen sonra 1962-1963 eğitim-öğretim senesinde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde Arap Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi oldu.

1966’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümünü bitiren Özek, aynı fakültede doktora öğrenimine devam etti. Özek, 1973’te edebiyat doktoru unvanını aldı.

1979’da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü’ne getirilen Özek, 1982’ye kadar bu görevi sürdürdü.

1986’da doçent, 1991’de profesör olan Özek, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Branşında tefsir ve belagat dersleri verdi, 1998 senesinde emekli oldu.

1994-2002 yıllarında Kazakistan’ın Almatı şehrinde Devlet Dünya Dilleri Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Özek, evli ve üç çocuk babasıydı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *