Yazar Wilbur Smith, yaşamını yitirdi

Serüven ve gizem odaklı hikayeleriyle tanınan ve kitapları 30 değişik dile çevrilen Meşhur yazar Wilbur Smith yaşamını yitirdi.

88 yaşındaki Smith’in dün sabah okuma yapmış olduğu ve yazı yazdıktan sonrasında akşam saatlerinde evinde öldüğü açıklandı. Kitapları dünya genelinde 140 milyondan fazla satan Smith’in 49 kitabının büyük çoğunluğu Courtney ailesinin dünya genelinde yaşadıkları maceralara odaklanıyor.

İlk kitabı When the Lion Feeds’i 1964’te gösteren ve aniden şöhrete kavuşan Smith’in ölüm haberi resmi Twitter hesabı üstünden paylaşıldı. Smith’in menajeri Kevin Conroy Scott ise, “Wilbur Smith bir ikondu ve hayranları onun kitaplarını satın alıp sonraki nesillere bırakırdı” dedi.

Wilbur Smith kimdir?

Wilbur Smith, 9 Ocak 1933 Şimal Rhodesia doğumludur. Eğitimini Michaelhouse’daki Rhodes Üniversitesinde tamamlamıştır.

Romanlarının ana temaları çoğu zaman Afrika da geçmektedir. ilk romanı “Bencil”i Salisbury vergi dairesinde çalışırken yazmıştır. Bu kitabın getirmiş olduğu başarı ile cesaretlenerek tam zamanlı yazar olarak çalışmaya adım atmıştır.

Wilbur Smith, şu anda Londra’da yaşamaktadır. Ana vatanındaki insanoğlu ve yırtıcı yaşamın korunması için vatanının gönüllü elçiliğini yapmış olup onların haklarını savunmaktadır.

Wilbur Smith, 2002 senesinde Word Forum on the Future of Sport Shooting Activities tarafınca Atış Sporları Elçiliği ödülü almıştır.

Wilbur Smith, tarafınca kaleme alınan kitaplar dört ayrı seri ve serilerden bağımsız bir halde kitaplardır. Bu seriler kahramanı olan aileleri içinde yaşadıkları süre aralıklarını anlatmaktadır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *