Yeşilçam’ın usta adı Kartal Tibet yaşamını yitirdi

Yeşilçam’ın usta adı oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet vefat etti.

Oynadığı, yönettiği ve senaristliğini yazdığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına mühim katkılar sunan 83 yaşındaki sanatçının vefat haberini oyuncu Civan Canova duyurdu.

Toplumsal medya hesabından paylaşım meydana getiren Canova, “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim” dedi.

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın da Tibet’in vefatıyla ilgili “Işık söndü. Sahneden setlere alkışlarla dolu bir ömür. Toprağınız çiçekler koksun” mesajı paylaştı.

Kartal Tibet kimdir?

Ankara’da 1938’de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulunmuş oldu. Kartal Tibet’in oynadığı, yönettiği ve senaristliğini yazdığı filmler Yeşilçam’ın klasikleri arasına girdi.

Usta oyuncu, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Kısmı’nden mezun oldu. Tibet, 1961 senesinde Ankara’nın ilk hususi tiyatrosu Meydan Sahnesi’nin kurucuları içinde yer aldı.

56 filmi yönetti

“Karaoğlan” filmiyle beyazperdeye adım atan Tibet, hemen sonra Sezgin Burak’ın çizgi kahramanı Tarkan’ı beyaz perdede canlandırdı. “Sarmaşık Gülleri” ve “Boş Çerçeve” benzer biçimde birçok melodramda, “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” benzer biçimde pek oldukça edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde ve zamanı filmlerde rol aldı. Beğeniyle izlenen filmleri ve canlandırdığı kişiliklerle Yeşilçam’ın efsaneleri içinde girdi.

İlk kez 1977’de “Tosun Paşa” filmiyle yönetmenliğe adım atan Tibet, aralarında Kemal Sunal’ın rol almış olduğu 56 filmin yönetmenliğini yapmış oldu. Türk sinemasına 200’e yakın filmle katkıda bulunan ve birçok ödül alan Tibet, son olarak 2006’da “Dünya’yı Kurtaran Adamın Oğlu” ve “Amerikalılar Karadeniz’de 2” adlı filmin yönetmenliğini üstlenmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *