YKS ek tercih neticeleri açıklandı

Eylül ayında gerçekleşen YKS ek tercih işlemleri sonrasında netice bekleyişi bugün sonlandı ve adaylar YKS yerleştirme neticelerina kavuştu. Ek yerleştirmeler tamamlanmasına karşın birçok üniversitede boş saptanca kaldı.

YKS ek tercih neticeleri iyi mi sorgulanacak?

ÖSYM tarafınca meydana getirilen izahat şu şekilde; Adaylarımız neticelerini http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler.

YKS ek tercih kayıtları ne süre?

ÖSYM tarafınca gösterilen YKS ek tercih kılavuzuna bakılırsa bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafınca 4-7 Ekim 2021 tarihleri içinde yapılacak.

Ek yerleştirme devam edecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün geçtiğimiz haftalarda Twitter sayfasında YKS ek tercih için paylaşımlarda bulunmuş oldu. Aygün’ün açıklamaları şu şekilde;

“Birinci ek yerleştirme sonucuna bakılırsa yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonrasında belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak.

İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı minimum 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı minimum 170 olan adaylar tercih yapabilecek.”

YKS baraj puanı kaç oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YKS ile ilgili alınan sonucu toplumsal medya hesabından duyurdu. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

*Genç kardeşlerime bir müjde vermek isterim. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

*Meydana getirilen bu mühim değişiklikle beraber üniversite tercih sürecinin bütün kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Geçen yıl 170’e çekilmişti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Covid-19 salgını sebebiyle öğrencilerin etkilenmesinden sebebiyle, geçen yıl lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının 170 puana çekildiğini açıklamıştı.

Öte taraftan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmış olduğu bir tv programında, 180 olan baraj puanının altında kalanlara yönelik bir emek verme yapıldığını söylemişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *