YKS sınavına gireceklere iyi haber! KDK kararını verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), kuruma meydana getirilen oldukça sayıda müracaat sonrası Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’ndan imtihan müracaat ücretlerinin makul düzeye çekilmesi için düzenleme yapılması yönünde tavsiye sonucu verdi.

KDK’dan meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran; yüzlerce yurttaş KDK’ya başvurarak, ÖSYM Başkanlığı tarafınca meydana gelen sınavların müracaat ücretlerinin yüksek bulunduğunu söyleyerek, indirim yapılmasını talep etti. KDK, yapmış olduğu araştırma ve araştırma sonucunda ÖSYM’ye tavsiye sonucuna bulunmuş oldu. Kararda, sınavların eğitim hakkının bir uzantısı olduğu, imtihan ücretlerinin yüksek oranda belirlenmesinin ekonomik olarak dezavantajlı olan kesimlerin bu hizmetten faydalanmasını güçleştireceği kaydedildi. KDK, eğitim-öğretim hizmetlerine ulaşmada öğrenciler içinde fırsat eşitliğinin sağlanmasının bir anayasal hak bulunduğunun altını çizdi.

’KAMU YARARI VAR’

Tavsiye sonucunda, bilhassa maddi yetersizlik içindeki vatandaşların müracaat ücretlerinde indirime gidilmesinde kamu yararının bulunmuş olduğu açıklandı. KDK, ÖSYM’nin müracaat ücretleri yardımıyla iş ve işlemlerini kaliteli yaptığını belirtiği savunması üstüne de, hemen hemen işi olmayan olan gençler ve öğrencilerin ücretlerinde indirim yapılmasının hakkaniyetli olacağını altını çizdi. KDK, ÖSYM’ye ilettiği tavsiye sonucunda, imtihan müracaat ücretlerinin makul bir düzeye çekilmesini, toplumsal devlet ilkesinin bir gereği olarak da işi olmayan gençlere ve öğrencilere müracaat ücretlerinde indirim tanıyacak bir düzenleme yapılmasını talep etti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *