YKS tercih neticeleri açıklandı – Magazin Mahallesi Güncel

2021-YKS yükseköğretim programlarına merkezi tercih neticeleri erişime açıldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün attığı tweet ile YKS tercih neticelerinın açıklandığını duyurdu.

YKS neticelerina nazaran bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik kayıtları 4-8 Eylül 2021 tarihleri içinde yapılacak

YKS tercih neticeleri iyi mi öğrenilir?

Adaylar imtihan neticelerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” web adresinden yada mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara netice belgesi gönderilmeyecek.

YKS tercih sonuçlarına nazaran istatistik bilgiler

2021-YKS’de tercih icra eden adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleşti.

Adaylarımızın yüzde 52,02’si ilk üç tercihinden birine yerleşti.

Adayların yüzde 27,52’si 1.tercihine, yüzde 14,41’i 2.tercihine, yüzde 10,09’u 3.tercihine yerleşmiştir.

Kayıt için lüzumlu belgeler

a) Adayın {mezun olduğu} ortaöğretim kurumundan almış olduğu diplomanın aslı yada onaylı örneği ya da yepyeni tarihindeki mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş sadece alanı diplomasında yada mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun bulunduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 tane 4,5 santimetre x 6 santimetre boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim tutarının ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan ilkin belirlenip üniversite tarafınca duyuru edilecek öteki belgelerin aslı yada üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafınca http://kamu.turkiye.gov.tr web adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi mevzusunda detaylı data için de üniversite rektörlüklerine yada Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme neticeleri (engel detayları de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafınca elektronik ortamda iletilecektir.

Ek yerleştirme iyi mi yapılacak?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonrasında boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına nazaran meydana getirilen genel yerleştirme sonunda boş kalan yada kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafınca merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en minik puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kati kayıt sonunda saptanca açığı kalan programlara ön kayıtla talebe alınmayacak.

Ek yerleştirme tercih tutarı 25,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih icra eden adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihindeki sonucu gereği, şehit eşi, şehit evladı, gazi, gazi eşi ile gazi evlatlarından ek yerleştirme tutarı alınmayacaktır.

YÖK Başkanı’ndan YKS izahı

YÖK Başkanı Özvar: “İlk yerleştirme işlemleri neticesinde herhangi bir programa yerleşemeyen gençlerimizin de üzülmemelerini ve bilhassa ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ederim.

Boş kalan kontenjanlar için “ek yerleştirme” ve devamında bu seneye özgü yapılmasını kararlaştırdığımız “ikinci ek yerleştirme” işlemlerinde şansınızın devam ettiğini bilhassa hatırlatmak isterim.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *