Yoğurdun yararları nedir? Ev yoğurdu ne işe yarar & Aç karna yoğurt suyu içerseniz…

Nerede ise her insanın sevmiş olarak tükettiği yoğurdun insan sağlığına gerçekten inanılmaz yararları vardır. Canlı laktik asit bakterileri içeren yoğurt bilhassa sindirim sağlığına pozitif katkıları vardır. Peki yoğurdun yararları nedir? Meydana getirilen bazı araştırmalarda da yoğurt suyunun insan sağlığına yararları olduğu ortaya çıktı. Yoğurt aleyhinde dört gözle beklenen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Sütün fermantasyonu sonucu ortaya çıkan gıda kıymeti yüksek yoğurt canlı bakteriler barındırır. Kati olarak kimler tarafınca ne süre üretildiği bilinmese de yoğurdun yüzyıllardır yapılıyor. 6000 senedir üretildiği tahmin edilen yoğurt Osmanlı topraklarından Avrupa’ya yayılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yoğurt bazı Avrupa krallarına şifa niyeti ile gönderilmiş. Böylece bütün dünyaya yayılan yoğurt Anadolu topraklarında ortaya çıkmıştır. Türk yapıtlarından kabul edilen Divanı Lügatit Türk’te de geçen yoğurdun alternatif tıpta bilhassa sindirim hastalıklarında tüketilirdi. Seneler geçtikçe yoğurt saf bir halde tüketildiği şeklinde içine bazı yararlı besinler ilave edilerek de tüketilmeye başlanmıştır. Mesela zayıflamak için içine sumak ve limon eklenmiş ya da kan yapıcı olsun diye keçiboynuzu pekmezi karıştırılır. Kalsiyum, protein, magnezyum, potasyum, A, E ve B vitamini grupları bakımından oldukça zengindir. Meydana getirilen bazı araştırmalarda yoğurdun kanser hastalıklarının riskini azaltığı tespit edilmiştir. Bilhassa meme kanserinin önüne geçen yoğurt, vücudu adeta sakınan bir kalkan oluşturur. Yoğurdun tüketimi yaş, cinsiyete göre farklılık gösterir. 3 yaş grubundaki evlatların günde 4 porsiyon tüketmesi gerekirken, 6,9 ve 18 yaşındaki kişilerin 3 porsiyon tüketmesi kafi olur. Gelişme çağı, menopoz, hamilelik ve tane dönemlerinde de kucak kucak tüketilerek değişen hormonların tesirleri azaltılmaya çalışılmalıdır. 

EV YOĞURDU NE İŞE YARAR?

Bağırsak florası azca olan kişilerde çoğu zaman demir eksikliği, saç dökülmesi, bitkinlik ve uykusuzluk şeklinde rahatsızlıklara görülür. Bunun için uzmanlar probiyotik öneriyor. Probiyotik bağırsak flora sayısını artırarak besinlerin enzimlenmesini ve vücutta nerelere aktarılmasına destek verir. Çörek otuyla birlikte daha yararlı hale gelir. Probiyotik bakımından da en varlıklı gıda ev yoğurdudur. Ev yoğurdu yapınış işlemden geçirilmediği için içeriğindeki yararlı bakteriler probiyotik olur. Bu yüzden sindirime gerçekten inanılmaz yarar sağlar. Yalnız bağırsak florasını değil. Midenin fonksiyonlarını da pozitif etkisinde bırakır. Kemiklerin gelişimine katkı sağlar. Bu yüzden uzmanlar anne karnından itibaren ev yoğurdunu tavsiye eder. 

YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR?

Yoğurt, B vitamini kompleksi içerdiğinden kemik gelişimine büyük katkı sağlar. Kemik yapısını güçlendirdiğinden bilhassa ileri yaşlarda yaşanma olasılığı olan kemik erimesinin önüne geçer. Bunun yanı sıra kemiklerin hasara uğraması sonucu iyileşme sürecini hızlandırır. 

Folik asit vücut sağlığında eğer olmazsa olmazdır. Vücuttaki organların gelişmesi ve işlevselliğini artması için vücudun gerekseme duyduğu folik asidi yoğurt bir kase ile yüzde 75’ini kolaylıkla karşılar.

Peynir ve süt tüketmeyen kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu gıdalardan alınacak olan faydaların aynısı sütten de kolayca alınabilir.

Yoğurt fena kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sağlığını sağlamlaştırır. Bazı besinlerin damarlarda yol açmış olduğu hasarı düzeltir. Yağ birikimini önler. Doymuş yağ içermesine karşın damar tıkanıklığına niçin olmaz. Fena kolesterolü düşürerek iyisini yükseltir.

Yalnız inek değil, manda, keçi ve koyundan da elde edilmiş sütten de yoğurt yapılabilir. Bütün bu yoğurtlar vücudun kendi kendisine üretemediği vitamin ve mineralleri kolayca almasını sağlar. 

Mide bulantısı, üşütmesi ve kusma şeklinde hastalıkları önlemede en organik ilaçtır. Yoğurt bir tek yenildiğinde değil hem de cilde sürüldüğünde de burada hasara uğramış alanları kolayca iyileştirir. Sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Cildin genç kalmasını sağlar.

Bağışıklık sisteminin en gerekseme duyduğu gıda yoğurttur. Yoğurt bağışıklığı güçlendirerek zararı dokunan bakterileri vücuttan atar. Vücudun mantar oluşturmasını önler. 

AÇ KARNA YOĞURT SUYU İÇERSENİZ…

Uzmanlar yoğurdun oluşan alt suyunun kesinlikle dökülmemesi icap ettiğini vurguluyor. Aç karna tüketildiğinde mide asidini dengeler. Yiyecek borusundan başlayıp bütün sindirim sistemindeki organlarda gıda atığı bırakmadan dışkılama ya da idrar yolu ile atar. Bağırsakların işlevselliğini artırır. Böbrek üstü bezleri çalıştırır. Tokluk hissi vererek kişinin oldukça yiyecek yemesinin önüne geçer. Şu demek oluyor ki zayıflamada destek verir. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *