Yönetmen Roger Michell yaşamını yitirdi

Basın Derneği’nde meydana getirilen açıklamayla acı haber duyuruldu. Michell’in ailesi de ölüm haberini doğruladı.

Başrollerini Julia Roberts ve Hugh Grant‘ın paylaşmış olduğu 1999 yılında yapılmış duygusal güldürü Nottingh Hill (Aşk Engel Tanımaz) ile bütün zamanların en fazlaca kazanç icra eden İngiliz filminin yönetmen koltuğunda oturan şahıs olan Roger Michell daha birçok filmle adından söz ettirmişti.

Venus ve My Cousin Rachel filminin yanı sıra 2011’de kurgusal bir TV kahvaltı programının perde arkasının işlendiği Morning Glory’de de onun imzası vardı. Filmimizde Harrison Ford, Diane Keaton ve Rachel McAdams benzer biçimde adlar oynamıştı.

Roger Michell kimdir?

Ölüm sebebi açıklanmayan Michell, Britanyalı bir babanın oğlu olarak Cenup Afrika‘da dünyaya geldi.

Cambridge Üniversitesi’ni bitirdikten sonrasında Royal Court Theatre‘da yönetmen asistanlığı yapmış oldu. Slumdgo Millionaire filmimizde Meşhur yönetmen Danny Boyle ile birlikte çalıştı. Ondan sonra Royal Shakespeare Company’de çalışmaya başladı.

1995’te BBC’nin uyarlaması Jane Austen‘in Persuasion’u ile Bafta’da ödül kazanmıştır. Buradaki başarıya ulaşmış performanısyla Richard Curtis’ten efsaneleşecek film Notting Hill’in yönetmenliği teklifini aldı.

Filmimizde bir kitapçının Amerikalı Meşhur bir aktristle olan aşkı anlatılıyordu. Film fazlaca başarıya ulaşmış oldu. Seyircinin seçimi olarak Bafta’yı kazanmıştır, Altın Küre’ye aday yayınlandı.

Film dünya genelinde 262 milyon dolar kazanç yapmış oldu ve 1994 yılında yapılmış Dört Nikah Bir Cenaze filminin rekorunu kırdı.

Michel, 2002 yılında yapılmış Changing Lanes’te Samuel L. Jackson ve Ben Affleck’le çalıştı. Daniel Craig’in başrolde olduğu 2003 yılında yapılmış The Mother’ı da yönetti.

Tiyatroda da mühim işler apan Meşhur yönetmen, televizyonda The Lost Honour of Christopher Jefferies ile bir Bafta ödülü daha kazanmıştır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *