YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’de

Son üç yılda içerik üreticilerine, sanatçılara ve medya şirketlerine 30 milyar doların üstünde ödeme meydana getiren YouTube, Mayıs ayından bu yana da dünyanın çeşitli pazarlarına 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu’nu sağlıyor.

Shorts Creator Fund, içerik üreticilerinin ve sanatçıların reklamdan ücretli dijital ürünlere, ticari ürünlerden markalı içeriklere kadar, YouTube üstünde ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilecekleri yepyeni bir vasıta olarak hayata geçirilmiş durumda. YouTube, bu fonu gelecek aylarda daha oldukca ülkede kullanmayı planlıyor.

Ekim ayından itibariyle Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak fon, Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik üreticilerine ve sanatçılara dağıtılacak. Ödemeye hak kazanan kanallar, kanalın toplamdaki Shorts performansına ve izleyicilerinin konumuna nazaran hesaplanacak olan bonus ödemelerin yanı sıra, başlangıç olarak her ay 100 ila 10.000 dolar içinde gelir elde edebilecek.

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop, “Bu fon, Shorts formatındaki videolar için uzun vadeli ödeme planımız için ilk adımı temsil ediyor. Bu uygulamanın Türkiye’ye gelmesinden dolayı büyük heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

YouTube Chief Business Officer Robert Kyncl fonla ilgili şu açıklamada bulunmuş oldu:

“14 yılı aşkın bir süre ilkin, platformda elde edilmiş gelirin büyük kısmını içerik üreticilerle paylaşan, türünün ilk örneği olan iş modelimiz YouTube İş Ortağı Programı’nı (YPP) başlatarak günümüzün içerik üreticileri ekonomisinin temellerini attık.

Fondan yalnızca kriterleri karşılayan kanallar yararlanabilecek

Fondan yararlanmak için içerik üreticilerinin bazı kriterleri yerine getirmesi planlanıyor. Oluşturulan kanalın YouTube‘un Topluluk Kuralları’na, telif hakkı kurallarına ve ödeme politikalarına uygun olması ve içerik üreticilerinin kanallarına son 180 gün içinde minimum bir tane formata uygun Shorts videosu yüklemiş olmaları gerekiyor. İçerik üreticisinin yaşamış olduğu ülke/bölgede kabul edilen reşit olma yaşlarının üstünde olması da aranan bir öteki şart.

Kanalın uygun görülmesi için hâlihazırda YouTube’dan ödeme alınıyor olması şartı da aranmıyor. Üçüncü taraf toplumsal medya platformlarından alınan filigranlı yada logolu videolar, orijinal olmayan videolar (mesela, filmlerden yada TV şovlarından direkt ve düzenlenmeden alınan görüntüler) yada öteki içerik oluşturucuların kanallarından alınarak tekrardan yüklenen videolar değerlendirmeye alınmıyor. Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *