Youtuber’lara fena haber! Yüzde 15 vergi geliyor!

Kamuoyuna daha fazlaca Dijital Vergi Dairesi’ne ilişkin yepyeni yapılanma açısından yansıyan pakette garip düzenlemeler bulunuyor. Pakete ilişkin son toplantı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda düzenlendi. Paketin gelecek hafta TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması planlanıyor.

Özgürlük gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine bakılırsa teklifte yer edinen bazı mühim ayrıntılar şunlar:

Toplumsal medyadan gelirleri iyi mi vergilendirilecek?

1- YouTuber’lar başta olmak suretiyle sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek.

2- Daha ilkin meydana getirilen düzenlemeyle gösterilen reklamlar sebebiyle vergi mükellefi haline gelen bu kişiler ek olarak vergilendirilecek.

3- Defter tutma zorunluluğu kaldırılacak.

4- Bu platformlarda ders verenler, Yiyecek programı yapanların belli bir seyirci sayısına ulaşanları izlenecek.

5- Google yada Youtube tarafınca ödeme yapılanlardan, bu ödeminin vergisi alınacak. Bu yolla Google benzer biçimde platformlardan 3 milyar lira gelir elde edenler olduğu belirtiliyor.

Dijital vergi dairesi iyi mi çalışacak

Vergi düzeltim paketinin en mühim ayağını Türkiye Dijital Vergi Dairesi oluşturuyor. Bazı bölümleri kamuoyuna yansıyan sistemin ayrıntıları netleşti.

Sistem şu şekilde: Elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek yükümlü grupları kademeli olarak artırılacak. Bütün mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ uygulaması hayata geçirilecek. Teknolojik yeniliklerden yararlanmaya devam edilecek, ‘Dijital Vergi Asistanı’ sistemi oluşturulacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak suretiyle araştırma süreleri kısaltılacak. Elektronik defterler dijital vergi dairesinde yer alacağı için, denetim ve incelemeler de dijital ortamda yapılacak. Maliye Bakanlığı dijital vergi dairesinin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilecek. Yükümlü mahremiyeti için, bu tip yazılımları bakanlık adına kuran şirket çalışanları da devlet memurlarının taşımış olduğu sorumluluğu taşıyacak. Yükümlü ve yükümlü ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki data ve belgelerinin açıklanması yada kullanılması, söz mevzusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına icra eden şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

Karavanlara da düzenleme geliyor

Karavan turizminin geliştirilmesine dönük düzenlemeler pakette yer alacak. Pandemi döneminde kullanımında artış olan karavanlara yönelik vergilerde de düzenlemeye gidiliyor. Karavan turizmi gelirlerinin artması amacıyla kanunda değişim yapılacak. Karavana dönüştürülen araçlardan alınan vergiler düşürülecek. Karavana dönüştürülen araçlar Türkiye’de üretiliyorsa, vergisi ithal araçlara oranla düşük tutulacak.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *