Yumuşacık poğaça yapmanın püf noktaları nedir? Poğaçanın püf noktaları

Pastanelerde, fırınlarda yada kafelerde mis şeklinde kokan, tam kıvamında, puf puf ağızda dağılan enfes poğaçanın püf noktasını bütün hanımefendiler merak eder. Evde özenle meydana getirilen poğaçanın yumuşacık ve puf puf olmasını istiyorsanız kesinlikle püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Peki puf şeklinde yumuşacık poğaça yapmanın püf noktaları neler? Poğaça yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Öğrenmek için bilgileri inceleyebilirsiniz.

Hamur harcı işi lezzetlerinin içinde günün her saatinde; isterseniz kahvaltı isterseniz çay saatlerinde isterseniz de hanım günlerinde tüketebileceğiniz poğaçayı yapmak birazcık itina ister. Poğaça yaparken kimi zaman doğru kıvamı tutturamıyor, bazense doğru tarifi bulamadığımız için istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz.Tam kıvamında üstelik soğuduğunda bile kurumayan enfes bir poğaça hazırlamak isteyenlere görkemli önerimiz var. Yumuşaklığı, ağızda dağılan kıvamıyla adeta misafirlerinizi fanatik bırakacak bir poğaça yapmanın püf noktalarını bugünkü yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Poğaçanın hamurunu yapmaya başlamadan ilkin kesinlikle bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına itina gösterin. Puf şeklinde kabaran bir poğaça yapmak emek ve sabır isteyen bir tariftir.

Süt ile meydana getirilen hamur harcı işi tarifleri kesinlikle daha yumuşak olur. Bu yüzden poğaça tarifinde su ilave edin diyorsa, süt ile yer değişikliği yapabilirsiniz.

Pofuduk poğaça yapmanın bir öteki sırrı ise, sütün ılıkken eklenmesidir. Poğaçaların yumuşacık olmasını sağlamak istiyorsanız bütün malzemelerin oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz yetmiyor, sütü cezvede el yakmayacak şekilde ısıtarak tarife eklemelisiniz.

Yumuşak bir poğaça yapmak için toz ürünleri bilhassa de un şeklinde; eleyerek tarife ilave etmelisiniz. 

Poğaçanın hamurunu ele yapışmayacak kıvamda olmalı ve elinizle yoğurmalısınız. Hamurun tam kıvamında olup olmadığını öğrenmek için ise, parmağınızı batırarak da kontrol edebilirsiniz. Eğer hamurda bir çukur açılıyor ve derhal eski haline geri dönüyorsa hamurunuz olmuş anlama gelir.

Hamurunuzun mayalanması için bekletirken üstüne nemli bir bez örtün. Bu adım hamurun daha muntazam ve süratli bir halde mayalanmasını elde edecektir.Eğer bu şekilde bir bez bulamıyorsanız hamurun bulunmuş olduğu kabın üzerini streç filmle kapatmayı da bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Poğaçanın pişerken kabarıklığının gitmemesi için beklettikten sonrasında tekrardan yoğurmalısınız.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! 



Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *