Zelzele uzmanı Ahmet Ercan, aylar sonrasında sessizliğini bozdu! Çarpıcı uyarı!

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Zelzele Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2021 senesinde beklediği kadar depremlerin başlamadığını, ilk 4 aydan bu yana suskun olan depremlerin artık hareketleneceğini söylemiş oldu.

Sözcü’de yer edinen habere nazaran Ercan, “Adriyatik İyon denizinden tutun Ege’de içinde olmak kaydıyla Türkiye’nin Göller Bölgesine kadar yüksek çekinceli bir deprem bölgesi. Buralarda 2021 ve 22 yıllarında önemsenecek derecede deprem görürsek şaşırtıcı olmaz” dedi.

Zelzele Bilimci Ege Denizi ve Cenup Ege yayının da gerilmiş bulunduğunu söylemiş oldu.

Ege Denizi ve Cenup Ege yayı gerilmiş

Yapmış olduğu daha önceki açıklamalarında da 2020, 21 ve 22 yıllarının dünya ile Türkiye’de zelzele yılları olacağını söyleyen Prof. Dr. Ercan önümüzdeki günlerle ilgili hareketliliği şu şekilde deklare etti:

* Gerçeğe bakacak olursak 2021 yılı beklediğim kadar depremlerle başlamadı. Daha önceki açıklamalarımda 2020, 21 ve 22’nin dünya ve Türkiye’de zelzele yılları olacağını ve Türkiye’nin de bundan payını alacağını söylemiştim.

* 2021’in 4’ncü ayına kadar büyük bir zelzele olmadı. Bu olmayacağı anlamına da gelmemeli. Gerginlik bir yerlerde birikiyor. Bilhassa Ege Denizi ve Cenup Ege yayının gerilmiş bulunduğunu görüyoruz.

* Son 10 senedir en oldukca Türkiye depremlerini etkileyen niçin Afrika Anakarasının Anadolu, Ege ve Balkanlar’a toslama ve dalma batma hızındaki artış. Gene Ege’de, İtalya’da, Batı Anadolu kesiminde yanardağ hareketlenmelerine ve gerginlik artışları sonucunda da zelzele oluşumlarına yol açması beklenir.

*Bu aslına bakarsan hiçbir vakit duracak bir vaka değil. Bu işlem süregidecek fakat bu işlemin bazı süreçleri var ki ya hızlanır ya da yavaşlar. Artık hızlanma doğrusu ivdirilme periyodu içindeyiz.

Depremin ivmesi artık artış döneminde

Bilhassa Şimal Anadolu Kırığının oldukca suskun gözüktüğünü de söyleyen Prof. Ercan, “Kuzey Anadolu Kırığı çok suskun gözüküyor ama Kuzey Anadolu Kırığı İstanbul’a kadar kırıp geldi. Sonra Saroz ve Kuzey Anadolu Kırığının bittiği Peloponez depremini yaptı. Ama atladığı bölüm var ki o da Kuzey Marmara. Bu da gösteriyor ki Kuzey Marmara’yı kıramamasının ana nedeni 6 milyar ciga tonluk bir kırma gücüne henüz erişemedi. Buna eriştiği anda Kuzey Marmara’yı da kıracak. Yani İstanbul ve Tekirdağ depremleri olacak. Tabii ki ben bunun her an olmayacağını söyleyen kişiyim. 22 yıl beni doğruladı aslında. Herhangi bir kişiyi yanlış anlama gibi bir ithamım yok. Sadece kendi düşüncemi söyledim. Burada büyük deprem için 2045 yılı vurgusunun hâlâ arkasındayım” dedi.

4 aylık suskunluğun sebebi nedir?

“4 aylık suskunluğun nedeni nedir?” sorusuna Övgün Ahmet Ercan şu yanıtı verdi:

* Hemen hemen kırılma dirençlerinin yenilmediğini düşünüyorum. Bu dirençler kırıldığında kesinlikle depremini yapmış olacaktır. Adriyatik İyon denizinden tutun Ege de içinde olmak kaydıyla Türkiye’nin Göller Bölgesine kadar yüksek çekinceli bir zelzele bölgesi.

* Buralarda 2021 ve 22 yıllarında önemsenecek derecede zelzele görürsek şaşırtıcı olmaz. Çoğu zaman bu bölgede depremler 6,2’den daha büyük olan depremler. Esasen söz mevzusu benim söylediğim depremler de bunlar.

* Batı Anadolu’da depremlerin yıkıcı olması için averaj 6,4’ten büyük olması gerekiyor. Bakarsın mekanizması uygun düşer 6,2 de yıkar.

Ben hep yıkıcı olan depremlerden söz ediyorum

Bir bilim adamı olarak kendisinin devamlı olarak yıkıcı olan depremlerden söz ettiğini de sözlerine ekleyen Ercan, “Andığım depremlerden daha küçük olanlar yıkıcı olmadığı için benim önemsemediklerim. Örneğin Çorum’da olan 4,2 – 4,4 deprem için konuşmaya basın açıklaması bile yapmaya yüksünüyorum. Bunlar olağan depremler. Ortamı boşu boşuna germemek gerekir. Deprem kestirimlerinde yıllara bağlı olarak 3-5 yılda bir fikir değişmez. Bir kişi fikrini sıkça değiştiriyorsa o deprem bilimci olamaz. Jeofizik mühendisleri küçük deprem ve depremcikleri gözlemleyerek zaman içinde nerelerde gerginlik birikiminin olduğu konusunda bilgi ediniriz. Olası büyük depremleri de yorumlamamıza bunlar yardımcı olur. Küçük depremleri ya da depremcikleri görüp de ya da onların oğullaşmasını ya da yağmur gibi çıkmasına bakıp da bir bilim adamı olarak deprem geliyor denmemesi gerekir. Ama Türkiye’de bu söyleniyor” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *