Zuckerberg’den eski Feysbuk çalışanının iddialarına cevap

Toplumsal medya devi Feysbuk’ta çalmış olduğu sırada firmanın nefreti körükleyen ve evlatların ruh sağlığına zarar veren içerikleri engellemek yerine devamlı olarak tercihini kâr elde etmekten yana kullandığı suçlamasında bulunan eski şirket çalışanı Frances Haugen’ın iddialarına Feysbuk CEO’su Mark Zuckerberg’den cevap geldi.

Zuckerberg Feysbuk çalışanlarına gönderilmiş olduğu ve hemen sonra toplumsal medya hesabında da paylaşılan bir mesajda “Kâr etmek için kasten insanları kızdıran içerik yayınladığımız argümanı son derece mantıksız” ifadelerini kullanarak “Biz reklamdan para kazanıyoruz ve reklam verenler sürekli reklamlarının yanında zararlı ya da sinirlendiren içerik istemediklerini söylüyor. İnsanları sinirlendiren ya da depresyona sokan ürünler geliştirmek için yola çıkan bir teknoloji şirketi tanımıyorum” dedi.

CBS kanalında pazar günü gösterilen “60 Dakika” adlı haber programında konuşan 37 yaşındaki veri bilimcisi Frances Haugen bu senenin başlarında ayrılmış olduğu eski işvereni Feysbuk’u “güvenlik yerine kâr elde etmeyi seçmekle” suçlamıştı.

Eski çalışan Senato’da soruları yanıtladı

Haugen bu iddialarının peşinden dün ABD Senatosu Tecim Alt Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtladı. Senato’da Feysbuk’un ufaklıklara zarar verdiğini, demokrasiyi zayıflattığını ve ayrımları keskinleştirdiğini söyleyen Haugen, firmanın regüle edilmesi icap ettiğini savundu.

Frances Haugen

Haugen, Feysbuk’un kullanıcılarını reklam verenlerin onlara ulaşabilmesi için sayfada daha çok zaman geçirmeye iyi mi ikna ettiğine dair saydam olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Şirketten ayrılırken binlerce gizli saklı dokümanı da yanına alan Haugen, “Facebook gölgelerde faaliyet göstermeye, araştırmalarını kamu denetiminden saklamaya devam ettiği sürece hesap sorulamaz” dedi.

Demokrat Senatör Richard Blumenthal, Zuckerberg’in de Senato, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Federal Tecim Komisyonu’nun sorularını yanıtlaması çağrısında bulunmuş oldu.

Dünyanın en fazla kullanıcıya haiz olan toplumsal medya platformu Feysbuk eski ürün geliştirme müdürü Haugen’ın şirket içindeki sorunları ifşa etmesinden sonrasında zor günler geçiriyor. Feysbuk bu iddiaların mesnetsiz olduğu yönünde açıklamalar yapıyor.

rtr, AFP /SSB, BK

© Deutsche Welle TürkçeHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *